County Development Championships 2011

By R.Kerridge

23rd November 2011

Super results were achieved by the City of Cambridge Swimming Club at the Cambridgeshire ASA development championships, held in Peterborough over the weekend.

With many swimmers getting their first taste of county competition the team shone and gained a staggering 7medals from the event. Personal best times fell for all swimmers, with many gaining qualification times for the main County Championships, which will be held next March. The team should all be proud of a fantastic performance which reflects the many hours training that have been put in in the pool.

Gold Medals

Louis Banyard 11yrs 200m I.M.

Nicole Bradford 11yrs 400m freestyle

Edward Bullock 11yrs 50m butterfly and 400m freestyle

Alys Chaffey-Ferdin 10yrs 200m butterfly

Charles Fynn 12yrs 200m breaststroke and 200m backstroke

Catherine Gray 13yrs 100m backstroke

Megan Griffith 13yrs 100m and 200m breaststroke, 200m butterfly and 400m freestyle

Evie Harrington 10yrs 50m backstroke and 100m I.M.

Laura Hill 10yrs 200m breaststroke

Eleanor Johnson 13yrs 200m backstroke

Megan Johnson 10yrs 50m and 100m butterfly

Alex Loft 14yrs 50m breaststroke and 50m backstroke

Nicole Taylor 10yrs 100m breaststroke

Sophia Rodrigues 12yrs 100m butterfly and 200m backstroke

Emily Semple 9yrs 200m freestyle

Stephen Shawcross 17 and over 200m backstroke and 200m butterfly

Silver Medals

Louis Banyard 11yrs 100m I.M.

Jordan Bradford 9yrs 50m freestyle

Kitty Bullard 10yrs 50m backstroke

Alys Chaffey-Ferdin 10yrs 100m butterfly

Lauren Feavior 9yrs 50m butterfly

Susanna Fraser 11yrs 200m breaststroke and 400m freestyle

Megan Griffith 13yrs 200m backstroke

Jenny Hill 12yrs 50m butterfly and 100m I.M.

Laura Hill 10yrs 100m I.M. and 200m breaststroke

Eleanor Johnson 13yrs 200m and 400m freestyle, and the 100m butterfly

Megan Johnson 10yrs 200m backstroke and 100m freestyle

Alex Loft 14yrs 100m backstroke, 50m and 100m freestyle

Jake Moxham 9yrs 200m I.M.

Jessica Osmant 10yrs 50m breaststroke

Sophia Rodrigues 12yrs 200m breaststroke and 200m butterfly

Jacek Schmidt 10yrs 200m butterfly

Bronze Medals

Charlotte Atkinson 11yrs 50m freestyle and 50m butterfly

Louis Banyard 11yrs 50m and 100m backstroke, 50m breaststroke, and the 50m freestyle

Felicity Borrett 9yrs 50m freestyle

Jordan Bradford 9yrs 200m backstroke

Kitty Bullard 10yrs 50m breaststroke and 50m freestyle

Catherine Gray 13yrs 200m and 400m freestyle, and the 200m I.M.

Evie Harrington 10yrs 200m freestyle and 100m breaststroke

Jenny Hill 12yrs 200m I.M. and 200m Breaststroke

Natasha Howard 11yrs 100m breaststroke

Daniel Huntly 10yrs 50m breaststroke

Megan Johnson 10yrs 200m freestyle

Alex Loft 14yrs 50m butterfly and 100m I.M.

Elizabeth Minshall 10yrs 200m I.M.

Jacek Schmidt 10yrs 200m I.M.

Nicole Taylor 10yrs 100m backstroke and 100m breaststroke

Daniel Vlasits 9yrs 50m freestyle

Swimmers placing outside of the medals were:

9 years age group

Lauren Feavior 4th 50m breaststroke 57.69, 5th 200m freestyle 3.37.64, 7th 200m breaststroke 4.36.24

Jake Moxham, 5th 200m freestyle 3.24.57

Jordan Bradford, 4th 50m butterfly

Felicity Borrett, 4th 200m backstroke 4.08.43, 4th 50m backstroke 55.08, 6th 50m breaststroke 58.62, 8th 200m Freestyle 3.52.27

10 years

Kitty Bullard, 5th 200m I.M. 3.52.24, 7th 100m backstroke 1.42.81, 11th 100m freestyle 1.34.33, 9th 100m I.M. 1.45.88, 9th 200m Freestyle 3.25.51, 10th 50m butterfly 57.52, 10th 100m breaststroke 2.03.23

Alys Chaffey-Ferdin, 4th 200m backstroke 3.25.44, 6th 50m butterfly 50.68

Anya Fleming, 7th 50m butterfly 52.34, 7th 50m backstroke 52.11, 11th 200m Freestyle 3.41.82 11th 100m I.M. 1.51.30

Evie Harrington, 4th 100m backstroke 1.40.01 5th 200m Breaststroke 3.57.69

Laura Hill, 5th 200m backstroke 3.26.62, 10th 100m freestyle 1.33.83

Elizabeth Minshall, 7th 100m I.M. 1.44.27, 8th 200m backstroke 3.32.56, 10th 200m Freestyle 3.30.56

Jessica Osmant, 7th 50m freestyle 44.74, 13th 100m breaststroke 2.08.70, 19th 100m freestyle 1.45.91

Charlotte Parslew, 4th 50m breaststroke 59.73

Nicole Taylor, 4th 100m I.M. 1.41.24, 4th 100m freestyle 1.28.95, 5th 200m Freestyle 3.11.26, 6th 200m backstroke 3.28.62

Jacek Schmidt, 4th 200m Freestyle 3.11.85, 5th 200m Breaststroke 4.06.92

11 years

Charlotte Atkinson, 4th 50m backstroke 50.12, 6th100m I.M. 1.47.52, 6th 200m I.M. 3.48.87, 8th 100m freestyle, 9th 50m breaststroke 55.30, 11th 100m breaststroke 2.01.18

Louis Banyard, 4th 200m Breaststroke 4th 50m Butterfly 55.86, 7th 100m breaststroke 2.06.45

Susanna Fraser, 4th 200m backstroke 3.12.10

Natasha Howard, 4th 400m Freestyle 6.16.84

Saskia Malhotra, 5th 200m Freestyle 3.13.84, 5th 100m backstroke 1.38.31, 5th 200m I.M. 3.35.62

Sasha Nsubuga, 4th 100m backstroke 1.34.35

12 years

Jenny Hill 5th 100m backstroke 1.29.22, 7th 100m freestyle 1.21.67

Sophia Rodrigues 4th 100m freestyle 1.18.55

13 years

Catherine Gray, 4th 200m backstroke 3.08.45

Emily Taylor, 6th 200m Breaststroke 3.41.89


Back to reports list